Četri veselības burti

Vienmēr ir lietderīgi būt informētam par uztura bagātinātājiem. Īpaši vēsturiskajā periodā, kad “brīnumaugu” kļūst aizvien vairāk. Tomēr šodien mēs vēlamies runāt par augu, kuram ir daudz priekšrocību un kurš varētu būt ļoti noderīgs kā uztura bagātinātājs: maca.

Pēdējā laikā maka sakne ir ieguvusi popularitāti un arvien vairāk tiek iekļauta uztura bagātinātāju sastāvā. Bet kas ir šis augs? No kurienes tas nāk? Kādiem nolūkiem to izmanto? Paskatīsimies, vai spēsim atbildēt uz visiem šiem jautājumiem un noskaidrosim, kāpēc tā tiek pieskaitīta pie šobrīd labākajiem superproduktiem.

Maca augs

Makas augs, kas pazīstams arī ar zinātnisko nosaukumu Lepidium meyenii vai biežāk kā Peru žeņšeņs, ir Peru izcelsmes augs. Tas galvenokārt aug kalnainos apvidos, un, precīzāk sakot, to galvenokārt audzē Andu kalnos. Tomēr daži lauksaimnieki to sāka audzēt arī Brazīlijā, Bolīvijā un Ķīnā, jo pieprasījums pēc tā ir liels.

Tādējādi tas ir krustziežu dzimtas dārzenis, kas pieder brokoļu, ziedkāpostu, kāpostu un savojas kāpostu saimei, bet ēdamā daļa ir tikai sakne. Papildus tam, ka maca ir labi pazīstams pārtikas produkts un uztura bagātinātājs, to jau gadsimtiem ilgi izmanto arī medicīnā, lai palielinātu auglību, uzlabotu enerģiju un stabilizētu garastāvokli. Maka sakne nedaudz atgādina bietes, parasti tā ir lielāka par redīsu. Šķirnes ir violeti sarkanas, dzeltenīgi baltas vai pat melnas, ar zaļiem paplašinājumiem, kas aug uz augšu. Lai gan saknes smarža atgādina karameles smaržu, garša ir ļoti atšķirīga, tāpēc nevajag maldīties.

Peruāņi šo sakni lieto, apcepot to uz uguns vai vairākas reizes vārot pirms vārīšanas. Tomēr visizplatītākais patēriņa veids ir pulvera veidā.

Makas uzturvērtība

Tāpat kā citas krustziežu dzimtas dārzeņu saknes, arī maca satur maz tauku un daudz šķiedrvielu. Tā ir arī lielisks augu izcelsmes olbaltumvielu un svarīgāko vitamīnu un minerālvielu, piemēram, kalcija, kālija, vara, dzelzs, B grupas vitamīnu un C vitamīna, avots.

Maca uztura bagātinātāji
Maca uztura bagātinātāji

Attiecībā uz ieteicamajām devām, ja jau esat iegādājies maca pulvera paciņu, jūs redzēsiet, ka tās ir ļoti zemas. Tas ir tāpēc, ka visas mūsu uzskaitītās uzturvielas saknē ir nelielā daudzumā.

Jūs varētu interesēt arī šis raksts ar nosaukumu Donat Mg Magnija bagāts dabīgais minerālūdens.

Maca priekšrocības

Makas saknes popularitātes pieaugums galvenokārt ir saistīts ar tās apgalvotajiem ieguvumiem veselībai. Daži no tiem ir enerģijas, auglības un libido palielināšanās, ādas un kaulu aizsardzība un atmiņas uzlabošanās.

Daži no šiem ieguvumiem ir apstiprināti eksperimentālos pētījumos.

YouTube video
Video: Maca: spēcīgie ieguvumi veselībai, gatavošanas padomi un receptes

Attiecībā uz libido un auglības palielināšanos ir veikti pētījumi, kas veikti ar šīs vielas regulāru lietotāju izlasi, kas garantē libido palielināšanos 3 no 5 gadījumiem. Turklāt, pateicoties šim pētījumam, bija iespējams atklāt libido uzlabošanos šo lietotāju vidū pat sievietēm pēc menopauzes, kuras lietoja antidepresantus. Tādējādi tas bija noderīgs, lai ārstētu stāvokli, ko pasliktina arī medikamentozas terapijas. Par auglību apstiprinātu pētījumu nav. Tomēr kāds pētījums apstiprina erektilās disfunkcijas stāvokļa uzlabošanos vīriešiem, taču tikai vieglās formās. 

Maka garastāvokļa uzlabošanai ir plaši pētīta. Jo īpaši šī iedarbība ir novērota gan seksuālo disfunkciju gadījumā, kas izraisa depresīvus stāvokļus, gan attiecībā uz garastāvokļa svārstībām pieaugušā un vecumdienās. Dažas no macas iedarbības izpausmēm ir tās spēja stabilizēt sirds un asinsvadu sistēmu, atslābināt muskuļus un uzturēt limfātiskās sistēmas līdzsvaru. 

Lasiet arī nākamo rakstu: Ginko Biloba papildinājumi labākai veselībai 

Tradicionālajā ķīniešu medicīnā jau tūkstošiem gadu tiek izmantoti ginko ekstrakti no ginko biloba koka lapām. To visbiežāk izmanto arī kā augu izcelsmes zāles visā Eiropā. Lai gan ginko sniegtās priekšrocības vēl nav pilnībā izprastas un atklātas, nevar noliegt, ka ginko piemīt vairākas aizraujošas īpašības, kas var palīdzēt noteiktos stāvokļos.  

Viena no maca īpašībām ir tā, ka tā var palīdzēt enerģijas vakuuma sindromam – psihofiziskās enerģijas deficīta stāvoklim, kas raksturīgs stresa pilniem darbiem. Pateicoties šai enerģizējošajai īpašībai, to bieži lieto sportisti (ne sacensību līmenī), lai izturētu treniņus nogurdinošos periodos un palielinātu izturību. 

Tie, kas ilgstoši lietojuši maca, apgalvo, ka ir guvuši labumu arī no ādas mitrināšanas un matu stiprības uzlabošanās, taču nav pētījumu, kas pamatotu šos apgalvojumus.

Ziņas no tās pašas kategorijas:

This article was written by admin