Mūsdienu vāzēm parasti izmantotie materiāli

Mūsdienu vāzes ir pieejamas dažādu materiālu, izmēru, formu, formu, krāsu un izmēru daudzveidībā. Kā jau gaidāms, katrai konkrētai vāzei ir savi plusi un mīnusi. 

Pirms pieņemt galīgo lēmumu, jāņem vērā uzturēšanas vieglums, estētiskā vērtība, jūsu apgabala klimats un vieta, kur plānojat turēt podos audzētos augus, – tie visi ir svarīgi faktori, kas jāņem vērā, pirms pieņemat galīgo lēmumu.   

Lai gūtu labāku priekšstatu, zemāk ir sniegts biežāk sastopamo materiālu, no kuriem bieži vien tiek izgatavoti mūsdienīgi stādāmie stādi, īss sadalījums, kas palīdzēs jums izvēlēties piemērotāko un jūsu konkrētajām vajadzībām atbilstošāko. 

Keramika

Akmensmasas jeb keramikas traukus izgatavo, izmantojot gaišas krāsas un smalkas tekstūras mālu, kas pēc tam tiek glazēts. Šos traukus pēc tam apdedzina augstā temperatūrā krāsnī, lai samazinātu trauka porainību un tā neaizsargātību pret laikapstākļiem. Tomēr keramikas vāzes joprojām var saplaisāt, ja tās atstāj ārā aukstā laikā. 

Keramikas traukus iekštelpās
Keramikas traukus var iegādāties ar dažādu dizainu un visu krāsu glazūrām

Viens no šāda veida izturības trūkumiem ir tas, ka šīs vāzes mēdz būt ļoti smagas, lai gan šis faktors joprojām padara tās par lielisku risinājumu augiem, kas aug kā smags auglis. Arī keramikas vāzes ir nedaudz dārgas, taču tās var atrast plašā dizaina un krāsu glazūru klāstā.  

Šīs vāzes ir arī dažādu izmēru un formu, no kurām visizplatītākās ir lielas bļodas. 

Kokosšķiedra

Kokoskoksnes vāzes ir ekoloģiski un ekonomiski pamatota izvēle. Tie ir stādu kastroļi, kas izgatavoti no kokosriekstu čaumalas. Tie ir arī izturīgāki salīdzinājumā ar presētiem papīra podiem, tomēr tie joprojām piedāvā tādas pašas priekšrocības kā papīra podi.

YouTube video
Kā soli pa solim izveidot kokosšķiedras grozu mājās | Piekārts kokosšķiedras grozs, vienkāršs un lēts veids

Ir arī tādi veidi, kuros kokosriekstu apvalku vietā izmanto graudu sēnalas un dažādas saistvielas. Modernās kokosšķiedras vāzes ir pieejamas, un tās var atrast visdažādākajās formās un krāsās, un to diametrs var būt līdz pat aptuveni vienai pēdai.   

Betons

 Betona vāzes parasti izskatās lieliski, īpaši tad, ja tās ir nedaudz novecojušas. Lai gan betons ir praktisks risinājums lielākiem augiem, kuriem tā svara dēļ var būt nepieciešams balsta atbalsts pret vēju, šis svars var būt arī iemesls, kādēļ ir grūti pārvietot stādītāju.  

Betona mūsdienu vāzes iekštelpās
Mūsdienu betona podi ir pieejami dažādos izmēros

Tas nozīmē, ka, ja plānojat izmantot betona konteinerus jebkam, pārliecinieties, vai zināt, kur vēlaties, lai tie atrastos, kur varat būt droši, ka tos nepārvietosiet.

Taču, pateicoties tam, varat būt droši, ka neviens to neizspēlēs, nepārvietos vai pat nenozags. Betons ir labs un uzticams izolators, kas spēj pasargāt augu saknes pat tad, kad notiek ievērojamas temperatūras izmaiņas.  

Metāls

Metāla vāzes ir ļoti izturīgas un ļoti smagas, ja runa ir par korpusa dzelzi. Metāli, piemēram, alumīnijs, dārzkopjiem var nodrošināt metāla izturību ar mazāku svaru, lai podus un stādījumus būtu praktiskāk pārvietot. 

Alumīnijs nerūsē, to nav nepieciešams krāsot, un tas ir arī lētāks salīdzinājumā ar citiem metāla variantiem. Citi izplatīti metāli ir varš, svins, cinks un nerūsējošais tērauds ar vara pārklājumu. 

Plastmasa

Plastmasas vāzes var izgatavot arī tā, lai tās pēc izskata atgādinātu citus materiālus. Tomēr tās ir mazāk izturīgas un reālistiskas nekā, piemēram, stikla šķiedras stādu kastes. 

Daudzi augi, ko var iegādāties kokaudzētavā vai veikalā, bieži vien tiek nogādāti mājās plastmasas traukā. Tas ir tāpēc, ka tas ir lētākais konteiners, ko var izmantot komerciālie audzētāji.

Plastmasas stādu kastroļus biezākās versijās var izgatavot tā, lai tie līdzinātos terakotas vai keramikas podiem, lai gan patiesībā tie nav īsti līdzīgi īstajiem. Plastmasas modernās vāzes ir pieejamas bezgalīgi daudzās formās un izmēros. 

Presēts papīrs

Presētā papīra trauki ir labākais risinājums tiem, kas stāda dārzeņus. Šādi konteineri var labi elpot, kas uzlabo aerāciju un veicina veselīgu sakņu augšanu, kā arī izolē saknes no temperatūras izmaiņām, kas citādi varētu radīt stresu vai kaitēt augiem.   

Vāzes no presēta papīra ir bioloģiski noārdāmas un ir videi draudzīgas. Tomēr tas nozīmē, ka tās katru gadu ir jānomaina. Tā kā tās ir pieejamas, šāda veida podi ir ekonomiski izdevīgs risinājums. Ir arī presēta papīra podi, kas pārklāti ar vaska pārklājumu, kas paildzina to kalpošanas laiku.  

Sveķi un stiklšķiedra 

Stikla šķiedras stādītāji ir izgatavoti no stikla šķiedras un sveķu kombinācijas. Šie podi ir veidoti tā, ka atgādina akmens vai terakotas podus. Ir ražotāji, kas rezignētajam maisījumam pievieno nedaudz mālaina kaļķakmens, lai panāktu labāku tekstūru. 

Lai gan šī, iespējams, nav videi visdraudzīgākā izvēle, tā tomēr sniedz zināmas priekšrocības. Šie stikla šķiedras stādītāji ir izturīgi, viegli un atgādina materiālus, kurus tiem paredzēts atdarināt. Šiem konteineriem nav nepieciešama īpaša uzglabāšana. Tie var arī izturēt gaidāmos laikapstākļus, un tos nav nepieciešams pārvietot telpās.  

Terra Cotta

Terakota ir viens no māla veidiem, ko bieži izmanto dažādu formu un izmēru podiņu un podiņu izgatavošanā. Terakotas podi var būt tik lieli, cik liela ir to autora iztēle, vai arī tik mazi, lai sasniegtu 2 collu augstumu vai diametru. 

No šī materiāla izgatavoto tvertņu izmēri un formas ir šķietami bezgalīgi, tāpēc tās ir ļoti universālas. Tas parasti ir siltā sarkanīgi brūnā krāsā, kas izceļas ar zemes pievilcību. 

Terakota ir arī viegli pieejama un pieejama, tāpēc daudzi dārzkopji to izvēlas gan āra, gan iekštelpu vajadzībām.   

Koks

Pēdējais, bet ne mazāk svarīgais – koka stādāmie stādi parasti izskatās lieliski gandrīz jebkurā terases vai āra vidē. Šiem konteineriem bieži vien ir taisnstūra vai kvadrāta forma, lai gan var atrast arī izliektu dizainu. 

Tas nav paredzēts, lai koksne aukstā laikā saplaisātu. Šīm modernajām vāzēm arī ir tendence lēni izžūt. Vienīgais patiesais risks, kas saistīts ar koka traukiem, ir tikai puve. Tāpēc, lai izvairītos no šīs problēmas, koka stādiem ieteicams izmantot plastmasas oderējumu. Tikai pārliecinieties, ka plastmasai ir daži caurumi, lai atvieglotu pareizu drenāžu. 

Ziņas no tās pašas kategorijas:

This article was written by admin